Strona głównaO projekcieRekrutacjaKadra projektuGaleriaKontakt

         
   

Uczniowie z Bledzewa, Borkowa i Suska już drugi rok uczestniczą w dodatkowych zajęciach w ramach projektu „WIEDZA KLUCZEM DO KARIERY DLA UCZNIÓW GMINY SIERPC”, który jest współfinansowany przez  Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Oprócz zajęć z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, języka angielskiego oraz warsztatów z psychologiem, pedagogiem i doradcą zawodowym, młodzi beneficjenci mają możliwość uczestnictwa w wielu warsztatach edukacyjno-poznawczych, które są organizowane w formie wyjazdowej. Brali już udział w warsztatach na Wydziale Biologii UMK w Toruniu, w Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicach, w Planetarium w Toruniu, w Obserwatorium Geograficznym w Murzynowie, w Ogrodzie Zoologicznym w Płocku. W tym roku nadszedł czas na kolejne atrakcyjne warsztaty.

         28 marca 2013r. w ramach projektu „Wiedza kluczem do kariery dla uczniów Gminy Sierpc” zorganizowana została wycieczka  do Warszawy i Powsina dla stu dwudziestu osób. Na początku uczniowie zwiedzali Muzeum Techniki, które mieści się w Pałacu Kultury i Nauki.

Młodzież odbyła wędrówkę po Muzeum, podczas której w obrazowy sposób przedstawiono  rozwój techniki od  odległych początków do czasów współczesnych. Na wystawie „Ciekawa Fizyka” każdy mógł samodzielnie sprawdzić, jak przebiegają niektóre zjawiska fizyczne odkryte w XVII, XVIII i XIX wieku oraz skorzystać z różnych pokazów: zjawiska w próżni, tajemnice rezonansu, sekrety nanotechniki. 

Uczestnicy wycieczki obejrzeli dwie wystawy: Historia rozwoju środków transportu począwszy od bicykli do pojazdów XX wieku oraz Historia rozwoju technicznego sprzętu radiofonicznego: od odbiornika kryształkowego, przez lampowe i tranzystorowe aż do urządzeń opartych o układy scalone. Na koniec zwiedzania Muzeum mieli okazję zobaczyć „Szklaną Panienkę”. Jest to szklany model  kobiety z widocznymi organami wewnętrznymi. W trakcie pokazu są one podświetlane, a słyszany przez uczestników komentarz wyjaśnia  budowę tych organów i biologiczne funkcje.  

            Opiekunki szkół p. Małgorzata Korpolińska i p. Joanna Urbańska zadbały o prawidłowy przebieg wycieczki oraz zapewnienie uczniom ciepłego posiłku. Na obiad wszyscy uczestnicy warsztatów udali się do restauracji „Rewers” mieszczącej się przy Bibliotece Uniwersyteckiej.

            Kolejnym punktem programu  była wizyta w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie.  Wiosna jest w tym roku bardzo opóźniona, ale w Ogrodzie można było zobaczyć pierwsze wiosenne kwiaty. W arboretum były już kwitnące oczary-krzewy o drobnych, ale dobrze widocznych, żółtych, pomarańczowych i rdzawych kwiatach.

W szklarni obejrzano dużą kolekcję roślin cytrusowych będących w tej chwili w pełni owocowania. Cechą charakterystyczną tych roślin jest to, że kwitną one i owocują w tym samym czasie, a obecnie można już także zobaczyć pojawiające się na krzewach kwiaty tych roślin. Szczególnie atrakcyjnie wyglądał cały obsypany, pachnącymi, fioletowymi kwiatami meksykański krzew Eupatorium sorida. W Ogrodzie Botanicznym wszystkich bardzo zauroczyły  tropikalne gatunki roślin. W budynku głównym Ogrodu beneficjenci projektu wysłuchali dodatkowo prelekcji z zakresu zoologii. Okazało się, że pajęczaki i skorupiaki to całkiem miłe stworzonka. Potem, w ramach warsztatów, uczniowie własnoręcznie wykonali preparaty do obserwacji i analizy pod mikroskopem. Wyjazd edukacyjny do Warszawy i Powsina  zakończył się o godzinie 20.00.  

           Kierownik projektu p. Beata Okraszewska powiedziała nam, że uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w tego typu warsztatach edukacyjno- poznawczych. Wszyscy beneficjenci zgodnie stwierdzili, że nauka przez możliwość dokonywania doświadczeń jest bardzo ciekawa, daje wiele satysfakcji i mobilizuje do rozwoju. Kolejny wyjazd edukacyjny dla uczestników projektu „WIEDZA KLUCZEM DO KARIERY DLA UCZNIÓW GMINY SIERPC”, który również będzie współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego  zaplanowano w okresie wakacyjnym. Tym razem gimnazjaliści wyjadą na kilka dni nad morze-dodała B. Okraszewska.półfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
 
 

Podsumowanie projektu

Konferencja podsumowująca projekt

Letnie Warsztaty Naukowe

Ramowy Program Letnich Warsztatów Naukowych

Warsztaty edukacyjno-poznawcze w Muzeum Techniki w Warszawie i w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie

▪ Warsztaty edukacyjno-poznawcze

▪ Konferencja inauguracyjna

Rozpoczęcie naboru uczestników
i uczestniczek do projektu "WIEDZA

 KLUCZEM DO KARIERY DLA
 UCZNIÓW GMINY SIERPC"

   
     
  Dokumenty rekrutacyjne

Rozkłady zajęć

Materiały - rozliczenie zajęć

Szkoły realizujące projekt - prezentacja

Materiały promujące projekt

▪ Informacje prasowe

   
     
  BIURO PROJEKTU

Gimnazjum im. Jana Pawła II w Susku
Susk 35
09-200 Sierpc
woj. mazowieckie
tel. 24 274 84 90
fax 24 275 84 91
wiedzaklucz@gmail.com
www.wiedzaklucz.gmina.sierpc.pl
   
     
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
         

Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego