Strona głównaO projekcieRekrutacjaKadra projektuGaleriaKontakt

         
     

         W piątek 23 sierpnia br. siedemdziesięcioro dwoje gimnazjalistów z Borkowa Kościelnego i Suska wróciło z pięciodniowych warsztatów naukowych. Gimnazjaliści są uczestnikami projektu „Wiedza kluczem do kariery dla uczniów Gminy Sierpc”, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Organizator wyjazdu – Gmina Sierpc – na miejsce warsztatów  przyrodniczych wybrała Jastrzębią Górę na polskim wybrzeżu. Interdyscyplinarna edukacja  terenowa została tu połączona z wypoczynkiem młodzieży.

         Zajęcia warsztatowe prowadzili profesjonaliści – pasjonaci, którzy na co dzień pracują w zawodach związanych z naukami przyrodniczymi. Tematy zajęć dobrano tak, by młodzież poszerzała wiedzę i umiejętności objęte szkolnymi programami nauczania.

         Młodzież nie miała czasu na nudę. Zajęcia ekologiczne prowadzone były w Gdańsku, Gdyni, na Helu i przede wszystkim w Jastrzębiej Górze. Obejmowały one m.in.: zwiedzanie Gdańska i marsz na orientację w terenie z elementami poznawania nadmorskiej przyrody. Uczniów zainteresowały szczególnie zajęcia nt. świata owadów i rozpoznawania gatunków ptaków. Uczestnicy letnich warsztatów naukowych, jak na badaczy przyrody przystało, wyposażeni w szkła powiększające i siatki na owady urządzili bezkrwawe łowy na owady  na nadmorskich łąkach i leśnych polanach. Zwycięzcami polowania zostali gimnazjaliści, którzy schwytali i rozpoznali najwięcej przedstawicieli różnych gatunków owadów. Wiele uwagi w czasie zajęć poświęcono też ochronie przyrody, zwłaszcza ptaków występujących w Polsce, relacjonowała p. Małgorzata Korpolińska – kierownik całej grupy wyjazdowej.

         Niezapomnianych wrażeń dostarczyło młodzieży zwiedzanie Muzeum Oceanograficznego i Akwarium w Gdyni. To niezwykłe miejsce w centrum portowego miasta, z trzech stron otoczone jest morzem.

Mogliśmy oglądać i podziwiać zwierzęta morskie i wodno – lądowe, należące do 190 gatunków z różnych  regionów świata – powiedzieli gimnazjaliści Ania i Jakub. Półmrok panujący w Akwarium wyostrzył nasze zmysły. Poznaliśmy wiele wodnych zwierząt, którym obce jest światło dzienne. Wielu wrażeń  dostarczyły nam też zajęcia laboratoryjne w Akwarium Gdyńskim. Przy pomocy binokularu lub lupy określaliśmy gatunki krewetek, rozpoznawaliśmy wężyki i iglicznie (ryby) oraz małże bałtyckie.

         Obserwacja środowiska przyrodniczego była także prowadzona podczas godzinnego rejsu statkiem z Gdyni na Hel oraz w trakcie wizyty w fokarium, które prowadzi program ochrony bałtyckich fok.

         Droga powrotna do domów poprowadziła uczniów i ich opiekunów przez piękne Kaszuby. Wizyta w Szymbarku była ostatnią atrakcją letnich warsztatów naukowych. W skansenie w Szymbarku znajduje się m.in. najdłuższa deska świata ( ma długość aż 36,83 m), największy fortepian świata i Dom do Góry Nogami. Został on postawiony na dachu. Można w nim pospacerować po suficie i sprawdzić, czy nie zawiruje od tego błędnik. Trudno nam było utrzymać w nim równowagę. Wizyta w domu do góry nogami (hmm… tylko od kiedy domy mają nogi) zapadła w pamięci na długo i sprawiła, że na twarzach nawet najpoważniejszych osób pojawił się szeroki uśmiech.

            Poprosiliśmy też o komentarz na temat opisywanego przedsięwzięcia p. Beatę Okraszewską, która jest kierownikiem tego realizowanego przez Gminę Sierpc projektu edukacyjnego. „Środki, które otrzymaliśmy z funduszy unijnych pozwoliły na realizację tych warsztatów naukowych. Uczestnikom zapewniliśmy pobyt i całodzienne wyżywienie w Domu Wczasowym „VIS”. Organizując ten wyjazd zadbaliśmy nie tylko o edukację młodzieży, ale też o ich wypoczynek. Nie zabrakło więc gier zespołowych, dyskoteki, spacerów  po „helskiej kosie” i wzdłuż jastrzębskiego klifowego wybrzeża”.

Młodzież i ich opiekunowie wspominają, że atrakcji było co nie miara. Szkoda tylko, że wszystko co dobre szybko się kończy i po pięciu dniach trzeba było wracać do domów i do szkoły.

 
 

Podsumowanie projektu

Konferencja podsumowująca projekt

Letnie Warsztaty Naukowe

Ramowy Program Letnich Warsztatów Naukowych

Warsztaty edukacyjno-poznawcze w Muzeum Techniki w Warszawie i w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie

▪ Warsztaty edukacyjno-poznawcze

▪ Konferencja inauguracyjna

Rozpoczęcie naboru uczestników
i uczestniczek do projektu "WIEDZA

 KLUCZEM DO KARIERY DLA
 UCZNIÓW GMINY SIERPC"

   
     
  Dokumenty rekrutacyjne

Rozkłady zajęć

Materiały - rozliczenie zajęć

Szkoły realizujące projekt - prezentacja

Materiały promujące projekt

▪ Informacje prasowe

   
     
  BIURO PROJEKTU

Gimnazjum im. Jana Pawła II w Susku
Susk 35
09-200 Sierpc
woj. mazowieckie
tel. 24 274 84 90
fax 24 275 84 91
wiedzaklucz@gmail.com
www.wiedzaklucz.gmina.sierpc.pl
   
     
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
         

Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego